odd�l fotoalbum n�st�nka diskuse rozcestn�k akce

Celoroční program


Program našich oddílů má během školního roku, který trávíme v Praze, pevné body. Jsou jimi především dvouhodinové družinové schůzky konané pravidelně v odpoledních hodinách daného všedního dne. Volný čas o víkendech se snažíme využít k tomu, abychom společně vyrazili ze starostmi obtíženého města do přírody, která nás vždy přívětivě uvítá ve všech svých sezónních proměnách. Výpravy jsou buď jednodenní, a to se odehrávají většinou v sobotu, nebo trojdenní, které zaberou celý víkend (a i to je nám mnohdy málo). Kromě výletů do přírody podnikáme i akce ve městě, kulturu nevyjímaje (Jupijou, návštěva kina, večer na plese, plavání, hra po Praze…)

Tábory: Tábor je vyvrcholením celého našeho ročního soužití. Na mnoho dní opouštíme civilizaci a vydáváme se do lůna divoké přírody, abychom se vlastními silami udrželi při životě. Každé prázdniny vyráží naše oddíly společně na třítýdenní pobyt na některém z našich tábořišť.Zatím vždy v prvním pobytovém turnusu (1.-21. 7.). Snažíme se ty tři týdny strávit nejblíž přírodě, jak jen ti jde. Spíme pod stany s dřevěnými podsadami, které si vlastními silami hotovíme. I stravování a noční hlídání tábora je na našich bedrech. Každý tábor je nesen v duchu velké etapové táborové hry, která nás vtáhne do různých do různých období lidských dějin se vším, co té které době bylo vlastní (příklady táborových her: Zlatokopové, Řím, Indiáni, Vikingové, Western, Exodus,Islám, Středověké Anglie a další). Vrcholem táborové hry je tzv. Honba za pokladem, několikadenní výlet mimo tábořiště, který náležitě pocvičí v samostatnosti. Je milován i proklínán zároveň. Program se vedle etapové hry skládá z pohybových a sportovních her, praktických dovedností a poznání přírody. Vedle polní kuchyně stojí i polní kaple, kde bývá sloužena alespoň jednou za tábor Mše svatá. Během, či po skončení, tábora se nepravidelně odehrávají náročnější akce pro odrostlejší jedince - z poslední doby to byly např. "puťák" po Beskydech, či opravdu vydařená vodácká exkurse na Vltavu.

JUPIJOU Jupijou: Již pravidelně patřívá jedna z jarních sobot hudební soutěži spřátelených oddílů, Jupijou. Každý ročník soutěže má vetknuto nějaké téma (např. píseň z filmu, od určeného autora, o zvířátkách…), s kterým se s velkým nasazením v různých kategoriích poperou všichni členové provizorních oddílových kapel (ať múzou políbení či nikoliv). Naše oddíly již nějaký ten vítězný dort snědly a brousí si zuby na další.

Invaze:
       Do toho, vy opičáci, to chcete žít věčně?!
              neznámý četař 1918

Tak něco podobného můžete zaslechnout z úst našich rádců během nejnáročnější a nejoblíbenější chlapecké trojdenní výpravy, která je příznačně označována jako Invaze. Odehrává se tradičně na přelomu května a června a připravována je na motivy největších bitev (nejčastěji) 2. světové války. Místo kulek však vzduchem hvízdají šišky a všichni vojáci se zatím vždycky ze svých misí šťastně navrátili domů. Máme již, představujíce spojenecká vojska, na svém kontě četná vítězství - břehy Máchova jezera se proměnili v normandskou Utah Beach roku 1944, okolí Křivoklátu zbrázdily pásy tanků Lišky pouště, stejně jako americká pěchota v tichomoří jsme se ocitali pod palbou v kokořínských skalách… - ale i některé prohry - most u Arnhemu byl i pro nás příliš vzdálený… Každý rok tedy přišíváme na své rukávy odznaky vojenských hodností a na hruď připínáme stará vyznamenání, abychom si připomněli hrdinství našich předků, kteří i za naší svobodu museli bojovat.

Lyžařská výprava: O prvním březnovém víkendu 2002 vyrazily společně naše dva oddíly na hory, aby zakusily něco čerstvého vzduchu v plicích a adrenalinu v krvi na krkonošských sjezdovkách. První společný "lyžák" (děvčata již uspořádala průkopnickou lyžařskou akci v zimě 2001) se konal v Jablonci nad Jizerou a měl podařený průběh podpořený krásným počasím a nenarušený ani spory mezi lyžaři ("plaňkaři") a snowboardisty ("prkýnkáři") o správnou metodu užívání zimních radovánek. Rozhodně plánujeme "lyžák" začlenit do našeho tradičního repertoáru, a tudíž snad nezůstane pouze u prvního ročníku udělování ceny "Fidel" za nejoriginálnější kreaci na sjezdovce.

Akce R+R: Zkratka R+R neznamená Rychlá Rota, ale označuje kmeny Roverů a Rangers, tedy starší chlapce a děvčata (nad 15 let), kteří mají na rozdíl od skautů a skautek poněkud odlišný program odpovídající jejich věku. Častěji se v době schůzek ocitají mimo klubovnu a nalézají nová zajímavá pražská zákoutí (Žižkovská věž či smíchovské kanály). Chodí společně do kin, divadel a galerií, ale třeba i na bowling a billiár. Výpravy do přírody mívají vzdálenější a obtížněji dosažitelné destinace a jsou i po fyzické stránce náročnější (např. Operace Jericho - zimní stanování, aktivní účast na bitvách s dřevěnými meči na motivy fantasy příběhů především podle Pána prstenů od J.R.R. Tolkiena). Roveři i Rangers také pomáhají při zajišťování programu pro mladší děti: Neocenitelná je jejich pomoc na stavbě tábora a nejvíce oceňované jsou jejich noční přepady tábořiště, které přinesou vždy trochu toho správného vzrušení. R+R se zpravidla rekrutují z řad odrostlejších skautů a skautek, ale sem tam přijde i nováček, který oddílem neprošel.


LUMTURO 378 & 49 skautský oddíl, oddil@lumturo.cz
realizační team - statistka webu